Sıkça Sorulan Sorular

Testin uzunluğu ne kadardır?

Test yaklaşık olarak 2 saat 45 dakika sürmektedir. Dinleme modülü 30 dakika sürüp 10 dakika ayrıca geçiş süresi verilmektedir. Okuma modülü 60 dakika uzunluktadır ve Yazma modülü de yine 60 dakika uzunluktadır. Konuşma kısmı ise 11-14 dakika arasında sürmektedir. Yazılı kısımdan farklı bir zamanda gerçekleştirilebilir. Test sınav gününde yapılabilir. Türkiye’de test genellikle sınavdan bir gün önce veya bir gün sonra yapılmaktadır.

 

IELTS ve TOEFL arasındaki fark nedir?

Test skorunun kabulü açısından bakıldığında, TOEFL sınavını kabul eden kurumların yüzde 99.9’u aynı zamanda IELTS sınavını da kabul etmektedir. IELTS genellikle TOEFL sınavına göre daha kolay görülmektedir. Bu görüş kısmen aşağıdaki sebeplerden kaynaklanmaktadır:

a)      Testin genel olarak uzunluğu (IELTS TOEFL sınavına göre yaklaşık olarak 2 saat daha az sürmektedir),

b)      Dinleme bölümünün uzunluğu (IELTS sınavının Dinleme kısmı yarım saat sürmektedir, fakat TOEFL yaklaşık olarak bir saat sürmektedir)

c)       Konuşma modülünün organize edilme şekli (TOEFL sınavında testi alanların belirli bir süre için bilgisayar mikrofonuna konuşmaları gerekmektedir, fakat IELTS sınavında öğrenciler IELTS sınav görevlisi ile yüz yüze bir mülakat gerçekleştirirler).

 

Hangi IELTS sınavı benim için en doğru sınavdır?

Testin iki farklı versiyonu bulunmaktadır, IELTS Akademik ve IELTS Genel Eğitim. Testler birbirlerinden belirli ölçüde farklılık göstermektedir. IELTS Akademik testinde yer alan okuma modülünde daha akademik kelime bilgisi aranmakta olup, sorular büyük ölçüde konu temellidir. Genel Eğitim okumaları ise çoğunlukla günlük hayat ve günlük durumlar ile ilgilidir. IELTS Akademik testinde yer alan Yazma 1 modülü bir grafik/tablo/çizelge/diyagram ve benzerlerinin yazılı bir analizini gerektirmektedir. Genel Eğitim testi ise testi alan kişinin günlük bir konu üzerinde bir mektup yazmasını gerektirir. 

 

IELTS Akademik: Bu test üniversite başvurularında (lisans, yüksek lisans, doktora) kullanılmaktadır. İngilizce konuşulmayan ülkelerde, bazı iş yerleri Akademik testi mülakatlarda bir sonraki aşamaya geçmek üzere veya iş teklifini karara bağlamak üzere kullanmaktadırlar. Akademik testte yüksek skor alan çalışanlar aynı zamanda zam almaya hak kazanmaktadırlar.

 

Genel Eğitim Testi: Bu test ortaöğrenim için yurtdışına gitmek isteyen, İngilizce konuşulan ülkelerde (örneğin Kanada) belirli mesleklere yönelik ve staj programları için çalışma vizesi almak isteyen kişilerin girmesi gereken testtir. İngilizce konuşulmayan ülkelerde de birçok şirket de aynı zamanda Genel Eğitim Testini İngilizce dil yeterliliği olarak kabul etmektedir. Testten alınan yüksek notlar sonucunda genellikle zam verilmektedir.   

Test için nasıl hazırlanmalıyım ve ne tür alıştırmalar yapmam gerekir?

 

Öğrencilerin teste hazırlanmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmış birçok kitap bulunmaktadır. Deneyimli bir IELTS öğretmeni ile alıştırma yapmak, öğrencilerin başarı şansını büyük ölçüde artırmaktadır. Sizi yönlendirmeyi bilen bir öğretmen ile birebir çalışmanın yerine geçebilecek bir alıştırma şekli yoktur. Öğrencilerin kelime bilgisi, telaffuz, akıcı konuşma ve test zaman yönetimi gibi İngilizce dil bilgi ve becerilerini, geliştirmeleri özellikle önem taşımaktadır.